In aceasta dimineata s-au desfasurat sesiunile de calificari ale primei etape din cadrul Campionatului European BMU si a Campionatului National de Viteza pe Circuit.

Formula 600

Pole position-ul clasei F600 a fost acontat de turcul Kerem Ucar #76, care a inghetat cronometrul la  1:24.674, timp mai rapid cu mai bine de o secunda decat cel al pilotului de pe locul 2, Kosta Jovanovic #86.

De remarcat rezultatul excelent al pilotului roman Vlad Neaga #194, debutant in acest an, venit din postura de campion national de SuperMoto, care a terminat al 7-lea, cu un timp de 1:26.205.

Vlad Neaga #194

Alaturi de el in linia a treia se va afla si veteranul Giorgio Versaci #77, care va lua startul de pe locul 9, dupa ce a stabilit un personal best de 1:27.902.

Giorgio Versaci #77

Alexandru Rachieru #120, un alt pilot MRM, va lua startul de pozitia a 22-a, in timp ce Robertino Dumitru #56 se va afla patru pozitii mai sus.

Formula 1000

Boyko Bozhinov #5 va pleca din pole position in prima cursa a clasei F1000, pilotul BMW fiind singurul ce a reusit sa coboare la pragul de 1:22. Personal best-ul sau a fost de 1:22.646.

Cel mai bun pilot roman a fost Valentin Gherghina #777, care a terminat al 12-lea, cu un timp de 1:25.975.

Imediat sub el, deschizand linia a 5-a, va fi Alexandru Szekely #126, un alt debutant venit din SuperMoto. Pilotul de la CS Dumbravita a terminat cu timpul de 1:26.446.

Supersport

Pilotul local Dimitris Karakostas #7 nu si-a dezamagit fanii prezenti la Serres si a obtinut pole position-ul clasei Supersport, cu un timp de 1:21.159. Performerul zilei de ieri, Svetlin Ivanov #11, il va seconda pe grila de start, fiind mai lent cu 275 de miimi.

Ionel Pascota #20, vicecampionul in exercitiu, va deschide linia a doua, timpul sau de 1:21.928 neputandu-i oferi mai mult de locul 4.

Florin Birladeanu #555, proaspat promovat la Supersport dupa ce a terminat anul 2017 in postura de vicecampion national al clasei F600, a terminat pe locul 14, cu un timp de 1:26.959.

Cristian Guta #17

Superbike

Angel Karanyotov #79 a dominat calificarile clasei regine, timpul sau de 1:19.149 fiind mai bun cu mai bine de o secunda decat cel al rivalului Martin Choy #77, care s-a oprit la 1:20.209. In completarea liniei 1 va veni campionul en-titre si favoritul nostru, Robert Muresan #95, care continua sa progreseze pe noul sau Ducati Panigale 1199.

Adrian Teodorescu #73, debutant la clasa Superbike alaturi de echipa MRM, a obtinut al 17-lea cel mai bun timp – 1:26.513.

Cursele etapei 1 se vor desfasura in aceasta dupa-amiaza, in timp ce maine vom avea parte de etapa 2. De precizat faptul ca pentru stabilirea oridinii pilotilor pe grila de start pentru cursele de maine se vor lua in considerare timpii stabiliti in timpul curselor de azi.