Viteză Serres – Sezonul 2018 începe acum! [video]

3031

La viteză, sezonul competițional 2018 debutează cu Campionatul European BMU și Campionatul Național Individual de Viteză pe Circuit, un campionat în plină expansiune, organizat de MRM, sub directa îndrumare a Federației Române de Motociclism.

Robert Muresan #95

Primele 2 etape se desfășoară pe circuitul Serres, în Grecia, între 13-15 aprilie, cu întreceri la clasele Formula 600, Formula 1000, Supersport și Superbike. De asemenea, vor exista întreceri și la clasa 125cc, însă doar în cadrul Campionatului European BMU; aici țara noastră nu este reprezentată de niciun pilot, cursele de 125cc se desfășoră doar pe teritoriul României.

Nu mai puțin de 31 de piloți români vor ataca în acest week-end titlurile Campionatului Naționale și Campionatului European BMU.

Weekend-ul a debutat cu sesiunile de antrenamente libere ale zilei de vineri. Robert Muresan #95 continua sa faca progrese vizibile pe noul său Ducati Panigale 1199 cu suspensii și motorizare stock. Campionul en-titre a înghețat cronometrul la 1:20.165 în FP1 al clasei Superbike, acesta rămânand personal best-ul său de astăzi la finalul celor 3 FP-uri. Cel mai bun timp al zilei la clasa mare a fost stabilit însa de Angel Karanyotov #79, care a terminat turul de la Serres într-un impresionant 1:19.295, timp stabilit în FP2.

Adrian Teodorescu #73, aflat in al doilea an cu echipa MRM, a facut trecerea la clasa regina. Pe un bolid BMW, pilotul roman a terminat ziua cu un personal best de 1:27.069.

Adrian Teodorescu #73 – MRM

Florin Birladeanu #555 a facut trecerea la clasa Supersport, dupa ce evoluase in 2017 la clasa Formula 600. Personal best-ul sau de azi a fost un 1:27.336, stabilit in FP2. Performerul zilei la aceasta categorie a fost Svetlin Ivanov #11, care a inghetat cronometrul la 1:21.369, in FP3.

Birladeanu Florin #555

Proaspăt coechipier cu Birladeanu Florin #555, Trifan Iulian Ciprian #888 proaspăt tătic, vine sezonul 2018 pe o Yamaha și așteptă ploaia pentru încă un loc 1.

Trifan Iulian Ciprian #888

Tot la clasa Supersport trebuie precizata evolutia lui Ionel Pascota #20, campion en-titre in cadrul Campionatului National si vicecampion european BMU. Timisoreanul incearca sa isi reintre in forma dupa cazatura de acum 2 zile. Putem spune ca se afla pe drumul cel bun, el secondandu-l pe liderul Ivanov #20, fiind mai lent ca acesta cu doar 121 de miimi.

Ionel Pascota #20

Valentin Gherghină #777 beneficiaza in acest sezon al clasei Formula 1000 de o noua motocicleta Kawasaki, cu care a reusit astazi un personal best de 1:26.520, timp ce l-a plasat pe locul 10 in FP2.

Valentin Gherghina #777

Veteranul Giorgio Versaci #77 isi continua in acest sezon parcursul la clasa Formula 600, el alaturandu-se echipei MRM. VIP al FRM, Giorgio Versaci #77 a stabilit astazi la FP3 un timp de 1:31.131, ce l-a pozitionat pe locul 11.

Odată cu Giorgio Versaci #77, a semnat cu MRM si Alexandru Rachieru #120 care va alerga sezonul acesta la Formula 600 pe fostul motor lui Adrian Teodorescu #73.

Alexandru Rachieru #120

Dumitru Robertino #56 nu face rabat nici anul acesta de la calitate. Se simte comfident și atacă timpii pregătindu-se intens pentru calificarile de mâine.

Dumitru Robertino #56

Este de salutat apariția la clasa Formula 600 a lui Vlad Neaga #194, pilot ce vine din SuperMoto unde a castigat titlul national in sezonul precedent. Vlad Neaga #194 alearga la VN MOTORSPORT si a fost însoțit de Alexandru Szekely #126 – CS DUMBRAVITA care deasemenea performează în SuperMoto, campionat care va debuta la Arad – VIK Power Circuit in numai 2 săptămâni.

Vlad Neaga #194

Surpriza sezonului se pare că va fi absența lui Cătălin Cazacu #21 care este implicat într-un alt proiect, dar sperăm să îl revedem alături de noi.

Noutate si pentru Cristian Guță #17 care vine la clasa mare la SuperBike pe un Suzuki încă necolantat dar care performează.

Guta Cristian #17

Faza zilei a fost consemnată de Daniel Markovic #19 – AMSS – DUCATI – MK MOTOLAND care a fost votat la capitolul cea mai spectaculoasă trântă.

Pentru mâine se anunță vreme perfectă pentru racing, ne așteptăm la un mare spectacol atât în sesiunile de calificări dar în special la curse care vor începe de la ora 14:00.